cynamon - historia i pochodzenie

Cynamon jest przyprawą znaną od bardzo dawna. Pierwsze informacje o nim pojawiły się już w Biblii. Korę cynamonowca stosowano jako przyprawę prawdopodobnie już w IV w. p.n.e. od Indii po Chin. Cynamon wykorzystywany był w średniowieczu w Europie do mięs i sosów. Przyprawa ta była wykorzystana w celach leczniczych już do wieków. W starożytnej medycynie chińskiej stosowano go w walce z przeziębieniami, nudnościami i biegunkami. Znany był również z tego, że dodawał energię.

przyprawa cynamon

Cynamonowiec jest wiecznie zielonym drzewem z rodziny wawrzynowatych o rozmiarze od 6 do 12 metrów. Rośnie w Indonezji, Indiach, Wietnamie, Sri Lance, Brazylii i w Egipcie. Posiada wąskie liście i małe kwiaty.

Najważniejszym elementem drzewa cynamonowca jest kora. Korę zbiera się podczas pory deszczowej – czyli wiosną i jesienią. Na początku zdejmowało się korę z dziko rosnących drzew, obecnie uprawia się je ogrodach. Najbardziej ceniona kora pochodzi z młodych, około trzyletnich, pędów. Paski ściągnięte z kory zbiera się w pęczki i poddaje fermentacji pod przykryciem przez jedną/dwie doby a następnie suszy się je na słońcu. Kształt ruloników, który tak dobrze znamy kora przybiera podczas wysuszania.

Zastosowanie cynamonu

Cynamon jest przyprawą dobrze znaną i lubianą na świecie i w Polsce. Ma słodkawy, lekko korzenny zapach i smak. Przyprawę tę można wykorzystywać w formie ruloników bądź proszku, który w naszym kraju jest bardziej popularny. Cynamonem w formie ruloników przyprawia się np. kompoty z jabłek i gruszek, soki owocowe, wina grzane... Natomiast w formie proszku używany jest między innymi do ciast takich jak szarlotki, pierniki, a także do dań z ryżu, pieczonych jabłek i kawy. W niewielkich ilościach cynamon nadaje się też do aromatyzowania gulaszu, baraniny, szynki oraz w nalewkarstwie.

Cynamon znany jest również z tego, że pobudza apetyt, przyspiesza trawienie i zapobiega wzdęciom, wykorzystuje się go także do tworzenia kompozycji zapachowych w przemyśle perfumeryjnym.Reklama

Pod tą domeną może powstać
e-sklep z przyprawami
albo reklamówka Twojej
marki produktów.